Vincas Juodis (1920 - 1947)
g. 1920 m. Marijampolės apskrities Gudelių valsčiaus Skirptiškės kaime.
Gimė ir augo ūkininkų šeimoje. Baigė pradinę mokyklą, kiti gyvenimo tarpukariu faktai nežinomi.
1945 m. vasarą įstojo į kapitono Juozo Bulotos - Ambo vadovaujamą būrį, gavlo slapyvardį - Baronas.
Vincas Juodis legalizavosi SSRS okupacinei valdžiai paskelbus amnestiją skirta partizanams, tačiau manytina, kad taip padarė su partizanų vadovybės žinia ar netgi įsakymu, kadangi net ir būdamas legalizuotas toliau veikė pusėje, dalyvavo partizanų rengtose operacijose ir palaikė su jais glaudų ryšį.
(nuotr. iš T.D.R.M.P. muziejinės eksp.*)
Ryšiai su partizanais tikriausiai buvo pastebėti ir 1946 m. sausio 4d. savo tėvų namuose V. Juodis buvo suimtas ir įkalintas Marijampolėje. Pastarajame mieste V. Juodis išgirdo LSSR NKVD kariuomenės karo tribunolo nuosprendį jį nuteisiant pagal RSFSR Baudžiamojo kodekso 58-1a str. mirties bausme.
Prie bausmės vykdymą V. Juodis buvo perkeltas į MVD kalėjimą Nr. 1 Vilniuje.
Tačiau mirties bausmės V. Juodžiui nebuvo įvykdyta laiku, 1946 m. lapkričio 18 d. Vilniuje turėjusi įvykti mirties bausmė buvo atidėta suabejojus V. Juodžio tapatybe. Tokie nesklandumai kilo dėl to, kad nuteistasis nustojo kalbėti ir ėmė elgtis ,,kaip nesveikas žmogus", o tai neleido įvykdyti privalomos procedūros, karo prokuroras turėjo užpildyti nuteistojo tapatybę patvirtinančią pažymą, be kurios mirties bausmė buvo negalima.
Šio nesklandumo nepavyko greitai išsiaiškinti, kadangi šalai nuteistojo nebuvo net asmens fotonuotraukos.
Tik po ilgo laiko ir intensyvaus susirašinėjimo, 1946m. gruodžio 20d. gavus V. Juodžio pirštų antspaudų korteles padarytas po jo suėmimo 1946 m. sausio 7d. ir 1946 m. gruodžio 18d., buvo galima galutinai patvirtinti partizano tapatybę. Tai sovietiniams budeliams atrišo rankas vykdant mirties bausmę, kuri buvo įvykdyta 1947 m. sausio 30d. sukruvinant rankas dar viena auka, nežmogiško žiaurumo sovietų politikai prieš Lietuvą.
Išsivysčiusi pakrikusi psichikos ir nebylumas gali būti vienas iš įrodymų kaip smarkiai ir žiauriai kalėjimuose buvo elgiamasi su ginkluotos rezistencijos dalyviais. Sovietų saugumo dokumentuose tai kruopščiai užmaskuota ir gali būti atskleidžiama tik neakivaizdžiais faktais ir įrodymais.
Užsisakykite:
Pranešimai (Atom)
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą