Petras Vizbaras - Vapsva (1911 - 1953)

g. 1911 m. Rokiškio aps. Pagojės k.

Buvo baigęs keturias klases.
Iki sovietmečio dirbo paprastu krautuvininku Kamajų miestelyje (Rokiškio r.).
Vengdamas tarnavimo sovietinėje armijoje ir būdamas prieš sovietų valdžią, tapo partizanu ir 1944 m. rudenį įstojo į
Alfonso Paškevičiaus vadovaujamą būrį, vėliau į Jono Černiaus partizanų būrį.

Pagal turimas žinias P.Vizbaras veikė tik 1947m. balandžio 19d. įkurtoje Algimanto apygardoje, tiksliau kalbant P.Vizbaras priklausė 1948m. birželio 15d. į apygardos sudėtį įjungtai Kunigaikščio Margio rinktinei ir buvo vienas iš ilgiau veikusių šios rinktinės partizanų.


(nuotr. www.genocid.lt)

Nuo 1950 m. vasaros P.Vizbaras - Vapsva tikriausiai veikė Kunigaikščio Margio  rinktinės Ąžuolo būryje, kadangi būrys apėmė P.Vizbarui artimas apylinkes Kamajuose ir Jūžintuose (Rokiškio r.). Veikimą Ąžuolo būryje patvirtina ir tai kad partizanas buvo sulaikytas agentų šiuose apylinkėse.

Iki sulaikymo 1952 - 1953 m. žiemą P.Vizbaras slapstėsi kartu su partizanu Jonu Masiuliu - Ponu.
1953 m. liepos 15d. slaptos operacijos metu pasinaudojus agentais, Petras Vizbaras - Vapsva buvo sulaikytas Rokiškio r. Kurkliečių kaime ir nugabentas į KGB vidaus kalėjimą Vilniuje kalinimui.


Patekęs į kalėjimą buvo žiauriai tardomas, tad arba nenorėdamas išduoti kitų partizanų, nenorėdamas būti užverbuotas ar net negalėdamas iškęsti nežmoniškų kankinimų 1953 m. liepos 22 d. iššoko iš KGB rūmų pastato 3 aukšto ir žuvo nuo smūgio į grindinio plyteles.




P. Vizbarui-Vapsvai 2009 m. vasario 2 d. suteiktas Kario savanorio statusas, o gegužės 8-ąją partizanas po mirtis apdovanotas Vyčio kryžiaus ordino Karininko kryžiumi.

2009 m. rugpjūčio 22 d. P.Vizbaro žūties vietoje atidengta atminimo plokštė įamžinanti tragišką Lietuvos patrioto likimą.

(nuotraukos Mona Avik)



Šaltiniai:
1.http://genocid.lt/centras/lt/906/a/print_version/ (žiūrėta 2015.05.02)
2.MARKUCKYTĖ, Elena; PILKAUSKAS, Donatas. Kovoje už brangią Tėvynę: Algimanto apygardos partizanų istorija. Panevėžys, Panevėžio kraštotyros muziejus, 2008.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą